NIE TRAĆ DOCHODU

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 o komornikach sądowych i egzekucji definiuje zawód komornika jako funkcjonariusza publicznego działającego przy sądzie rejonowym. Określa tryb powoływania i odwoływania komorników sądowych, a także ściśle określa kto może nim zostać. Uprawnieni do wykonywania czynności komorniczych są polscy obywatele, którzy ukończyli 26 rok życia, mają pełną zdolność do czynności prawnych i nieposzlakowaną opinię. Co więcej nie mogą być karani za przestępstwo, przestępstwo skarbowe czy też podejrzani o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. Warunkiem uzyskania uprawnień komorniczych jest też odpowiednie wykształcenie, a więc studia prawnicze i odpowiednia aplikacja. Wymagania co do przyszłych kandydatów są duże. Czy w związku z tym, po uzyskaniu już uprawnień, komornik powinien martwić się o swoją przyszłość? Czy powinien ubezpieczać swój dochód?

Jak się okazuje aplikacja komornicza jest jedną z najmniej popularnych aplikacji prawniczych. Powodów jest wiele. Powszechnie uważa się, że praca w charakterze komornika jest ciężkim i stresującym zajęciem. Niezwykle obciąża psychicznie, dlatego nie każdy ma predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Komornik narażony jest na wiele nieprzyjemności ze strony dłużników. Zdarza się, że musi radzić sobie z przejawami agresji czy to fizycznej czy to słownej. Ważne jest zachowanie spokoju w takich sytuacjach, co oczywiście nie jest łatwe.

Dobrą wiadomością dla komorników jest natomiast fakt, że pracy z każdym rokiem jest coraz więcej. Wedle danych Krajowej Rady Komorniczej tendencja ta szybko się nie zmieni. Liczba spraw wpływających do komorników wciąż rośnie.  Pomimo tego, że liczba uprawnionych do wykonywania czynności komorniczych też wzrasta, jak podało Ministerstwo Sprawiedliwości w momencie wprowadzenia ustawy w 1997 roku było 582 komorników sądowych, a w 2014 ma ich być już ponad 1300, to i tak w najbliższym czasie nie powinno zabraknąć pracy dla żadnej z kancelarii. Czy to oznacza, że komornik nie powinien martwić się o swój dochód?

Otóż nikt nie może być pewien swoich przyszłych dochodów, dlatego każdy powinien pomyśleć o ich zabezpieczeniu. Jako że zgodnie z ustawą komornik działa na własną rękę i nie jest zatrudniony na żadnej z państwowych posad, to tym bardziej powinien mądrze zabezpieczyć swój dochód. W związku z dużym ryzykiem zawodowym, o którym pokrótce wspomniane zostało powyżej, komornik narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Szczególnie tych związanych ze zdrowiem. W pierwszej kolejności powinien więc się zastanowić nad wykupem ubezpieczenia od utraty dochodu na wypadek nieszczęśliwego wypadku. Zabezpieczy on swój dochów w sytuacji, gdy traci możliwość zarobkowania ze względów zdrowotnych. Ubezpieczenie to uchroni komornika od kłopotów finansowych związanych z utrzymaniem kancelarii, gdyż pokryje ewentualne koszta. Jest to niezwykle istotna sprawa, tym bardziej, że składki takiego ubezpieczenia nie są wygórowane i zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Warto zabezpieczyć swój dochód jak najwcześniej.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.