NIE TRAĆ DOCHODU

Według spisu płac wolnych zawodów rozpiętość płac w tym sektorze jest olbrzymia. Wynosi ona od płacy minimalnej dla aplikanta adwokackiego na południowym wschodzie Polski po kilkudziesięciotysięczne wynagrodzenia dla wziętych prawników, dziennikarzy czy sportowców. Niezależnie od wynagrodzenia wolny zawód to dużo większa swoboda, większe możliwości decydowania o swojej karierze zawodowej, ale i większa odpowiedzialność, a zatem więcej stresu i więcej pracy.

W samej już definicji wolnego zawodu pojawia się jedno z najpiękniejszych słów wolny. Praca bez szefa jest dla wielu marzeniem, które w zasadzie każdy z nas ma w zasięgu ręki. Decydując się na wolny zawód taki jak prawnik, architekt, tłumacz czy grafik mamy pewność większej swobody i większego wpływu na nasze życie zawodowe. Mamy wpływ na dobór naszych klientów, na godziny pracy czy na inwestycje z wypracowanego zysku. Bardzo ważnym aspektem samozatrudnienia jest fakt, że nikt nie zwolni nas z pracy.

Każda osoba wykonująca wolny zawód jest jednak świadoma, że za wolność trzeba zapłacić. Taką zapłatą za wykonywanie wolnego zawodu jest na pewno stres związany z odpowiedzialnością jaka ciąży na naszych ramionach. Nie możemy pozwolić sobie na pracę w określonych godzinach, ponieważ oczywistym jest, że rozpoczętą pracę musimy zakończyć. Często powoduje to pracę kilkanaście godzin dziennie i nie tylko w dni robocze. Ponadto wolny zawód to po prostu większe ryzyko – ryzyko prowadzenia działalności, zdobywania Klientów, ale również ryzyko związane z fizyczną możliwością wykonywania swojej pracy.

Okazuje się, że wystarczy nawet niegroźny wypadek czy choroba, żeby wyłączyć nas z pracy zawodowej na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. I co wtedy? Przecież nie mamy takich zabezpieczeń socjalnych, jakie mają osoby zatrudnione na umowę o pracę. Jak poradzimy sobie nie tylko z codziennymi wydatkami, ale również ze zobowiązaniami jakie musimy płacić co miesiąc, takimi jak raty kredytu czy leasingu?

Na szczęście rynek nie lubi próżni i pojawił się niedawno na polskim rynku produkt ubezpieczeniowy dla osób wykonujących wolne zawody. Jest to ubezpieczenie, które umożliwia otrzymanie świadczenia w przypadku niemożności wykonywania swojego zawodu w wyniku wypadku lub choroby. W zależności od wybranego wariantu, możemy odszkodowanie miesięczne otrzymywać do 12, 24 lub nawet 36 miesięcy. Kwota odszkodowania ustalane jest generalnie na podstawie wysokości przychodów i wynosi najczęściej 65% tej wartości.

Można łatwo otrzymać wycenę składki na przykład na stronie internetowej nietracdochodu.pl, gdzie można również umówić się na niezobowiązujące spotkanie z doradcą, który obliczy składkę i opowie o tym ubezpieczeniu.

Osobom wykonującym wolne zawody przychodzi płacić za wolność zaangażowaniem w pracę, większą ekspozycją na ryzyko czy stresem związanym z dużą odpowiedzialnością za siebie i swoich bliskich. Zapłata kilkuset złotych za minimalizację tego ryzyka wydaję się opłacalnym rozwiązaniem.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.