NIE TRAĆ DOCHODU

Każdy lekarz na początku swojej kariery stanął przed wyborem podjęcia pracy na etacie lub założenia działalności gospodarczej i podpisania z wybranym podmiotem leczniczym kontraktu. Etat niewątpliwie gwarantuje lekarzowi urlop i świadczenia socjalne. Lekarz na etacie nie musi martwić się o opłacenie składki zdrowotnej, chorobowej, emerytalnej i rentowej czy zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązek ten spoczywa na pracodawcy. Nie obawia się również, że z dnia na dzień pozbawiony zostanie pracy. Zwolennicy pracy na etacie argumentują również swoje stanowisko tym, że to pracodawca pokrywa jego koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Pomimo tak wielu zalet pracy na etacie z każdym rokiem przybywa lekarzy pracujących na kontrakcie. Taka forma współpracy jest niewątpliwie korzystna dla placówki leczniczej, ale i przynosi korzyści dla lekarzy. Pracodawca w zamian za wyższe zarobki przerzuca na lekarza obowiązek odprowadzenia składek ZUSowskich i tym samym oszczędza na kosztach pracowniczych. Lekarz natomiast oprócz wyższych dochodów ma większą swobodę pracy, gdyż to on ustala godziny pracy wedle swoich potrzeb jak również korzysta z urlopu w dogodnym dla siebie terminie. Co ważne lekarz kontraktowy ma większą swobodę nawiązania współpracy z różnymi placówkami i tym samym otrzymywania wynagrodzenia z różnych źródeł.

Praca kontraktowana niesie jednak za sobą duże ryzyko. Jeśli przytrafi się choroba lekarza czy wypadek, a w konsekwencji ewentualna rekonwalescencja lekarz traci możliwość zarobkowania. Niestety świadczenia ZUSowskie mogą okazać się niewystarczające na pokrycie bieżących zobowiązań. Szczególnie w przypadku, gdy składka na ubezpieczenie społeczne odprowadzana była od najniższej podstawy. Co wtedy? Idealnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji ubezpieczenia dochodów.

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama tego typu produktów. W zależności od ubezpieczyciela składki zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a świadczenie wypłacane w razie niedyspozycji wynosić może miesięcznie do 65% dochodu. Okres wypłaty świadczenia to maksymalnie 36 miesięcy.

Tego typu ubezpieczenie może okazać się niezwykle cenne w przypadku dużych kosztów utrzymania, a w szczególności, gdy sen z powiek spędza nam ciążąca na nas rata kredytu hipotecznego czy też leasingu. Ubezpieczenie pozwala utrzymać lekarzowi płynność finansową i zachować dotychczasowy standard życia.

Do wykupienia tego typu ubezpieczenia powinno również przekonać lekarza podwyższone ryzyko zachorowania z racji wykonywanego zawodu. Wszelkie dane wskazują, że ta grupa zawodowa szczególnie narażona jest na wszelkiego rodzaju zagrożenia biologiczne, fizyczne, zakażenia chemiczne czy problemy psychospołeczne.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.