NIE TRAĆ DOCHODU

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, a nie jest nigdzie zatrudniona, zaczyna panikować. Zastanawia się skąd weźmie środki na utrzymanie dziecka i załamuje się, że nie będzie jej się należał zasiłek macierzyński. Tymczasem jest dobra wiadomość – może uzyskać zasiłek, jeśli założy działalność gospodarczą.

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, a nie jest nigdzie zatrudniona, zaczyna panikować. Zastanawia się skąd weźmie środki na utrzymanie dziecka i załamuje się, że nie będzie jej się należał zasiłek macierzyński. Tymczasem jest dobra wiadomość – może uzyskać zasiłek, jeśli założy działalność gospodarczą.

I nie chodzi tutaj o to, by założyć działalność gospodarczą tylko po to, żeby zdobyć zasiłek macierzyński. Założenie firmy może być rozwiązaniem wszystkich problemów z zatrudnieniem i pomysłem na przyszłość zawodową. Może wnieść w życie kobiety nową energię (podwójną, bo przecież pierwszą wniosła ciąża!) i... stać się zabezpieczeniem na przyszłość dziecka. Przecież każdy rodzic marzy, aby zapewnić maluchowi komfortowe i bezpieczne życie. Rodzinna firma może to zrobić.

Samozatrudnienie a zasiłek macierzyński: ile czasu trzeba prowadzić firmę?

Do niedawna, aby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego, trzeba było prowadzić działalność gospodarczą. Nie liczył się czas prowadzenia firmy – ciężarna mogła zarejestrować ją nawet tuż przed porodem. Po zarejestrowaniu kobieta musiała opłacać składkę chorobową, która nie jest obligatoryjna – konieczna jednak do uzyskania zasiłku. Kwotę, od której odprowadzała składkę, określała samodzielnie. Im większa jednak suma wyjściowa, tym wyższy zasiłek macierzyński. W ten sposób można było uzyskać nawet 6,6 tys. zł, opłacając np. jedną lub dwie składki chorobowe.

Mamy mogły otrzymać tak wysoki zasiłek nawet wtedy gdy nie były właścicielkami działalności gospodarczej. Wielu mężów rejestrowało swoje żony jako współwłaścicieli, wpłacało jedną lub dwie składki chorobowe i... pobierało później wysoki zasiłek macierzyński. Nie było to zbyt uczciwe, dlatego nie można się dziwić, że problem ten dostrzegł rząd.

Od 1 stycznia 2015 roku mają zostać wprowadzone zmiany prawne, po których uzyskanie tak wysokiego zasiłku macierzyńskiego nie będzie już łatwe. Jego wysokość ma zależeć od czasu opłacania składek oraz ich kwoty. Kobiety, które założą działalność tuż przed porodem oraz wpłacą jedną czy dwie składki, nie uzyskają więc już tak wysokiego zasiłku macierzyńskiego jak te, które prowadziły firmę rok lub dwa przed ciążą.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

moim zdaniem porada taka powinna zawierać informację, że zakładanie firmy krótko przed porodem (np. 3 miesiące) może i jest legalne ale naraża nas na kontrolę z ZUSu. Nawet prawnicy przed tym ostrzegają: http://www.eporady24.pl/zalozenie_firmy_przed_porodem,pytania,16,197,7495.html lepiej zalożyć firmę przed ciążą albo ew. na początku, a nie na sam koniec, wysokie składki, macierzyński i niby wszystko gra, dopóki urzędnik nie zapuka.

dodany przez Wit. O., 28-01-2015 12:21:54