NIE TRAĆ DOCHODU

Wolny, ale prestiżowy zawód, o którym marzą tysiące. Mimo że zawód aktora jest bardzo niepewny, wciąż cieszy się olbrzymią popularnością – daje ogromną satysfakcję, obiecuje wielką karierę i stabilizację finansową. A jak jest w rzeczywistości?

Zarobki aktorów: jak to wygląda?

Niestety, w rzeczywistości wielu aktorów czeka na zatrudnienie w zawodzie latami. W międzyczasie muszą imać się różnych prac, żeby utrzymać płynność finansową. Kiedy je mają, nie mają problemu ze świadczeniami, ponieważ są one zależne od rodzaju umowy na jakiej są zatrudnieni. Z czasem jednak zaczynają pojawiać się propozycje zawodowe, a wraz z nimi problem ze świadczeniami i formą zatrudnienia. Jak to wygląda?

Minęły już czasy, gdy aktorzy byli zatrudniani na etatach. Teraz najczęściej pracują na kontraktach, co nie zapewnia im zbyt bezpiecznej sytuacji zawodowej. Średnia gaża aktora zatrudnionego w teatrze na kontrakcie wynosi 1,3-2 tysiące złotych. Jeśli aktor ma już wyrobioną dobrą opinię na rynku, znane nazwisko i wiele propozycji zawodowych, zakłada działalność gospodarczą. I w ten sposób artysta zaczyna funkcjonować tak jak zwykły przedsiębiorca.

 

Ponieważ pieniądze z kontraktów nie wpływają na rachunki aktorów regularnie i nie można przewidzieć ile takich kontraktów uda się podpisać, wielu aktorów wykupuje ubezpieczenie od utraty dochodu. Ma ono chronić ich w momentach przestojów i zapewniać comiesięczną wypłatę świadczenia.


Aktorzy a emerytura

 

Artystom w Polsce należy się wcześniejsza emerytura, ponieważ są traktowani jako osoby wykonujące pracę o szczególnym charakterze. Mają do niej prawo aktorzy, którzy pracowali w zawodzie co najmniej 15 lat i osiągnęli odpowiedni wiek. W przypadku aktorów teatru lalek jest to 50. rok życia (w przypadku kobiet) i 55. (w przypadku mężczyzn), w przypadku pozostałych aktorów 55. (kobiety) i 60. (mężczyźni).

 

Emerytura aktorów jednak nie należy do wysokich. Świadczenia, nawet dla wybitnych aktorów, często wynoszą zaledwie kilkuset złotych. Dlatego nierzadko są oni skazani na samodzielne oszczędzanie na emeryturę.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.