NIE TRAĆ DOCHODU

Jeszcze kilkanaście lat temu etat był rzeczą oczywistą, którą otrzymywał pracownik w każdej pracy. Dzięki niemu zyskiwał prawo do urlopu wypoczynkowego, zwolnienia lekarskiego, cieszył się przywilejami należnymi każdemu pracownikowi. Dziś pracodawcy oferują etaty coraz rzadziej, preferując zatrudnianie na podstawie umów cywilno-prawnych, dzięki którym nie generują tak wysokich kosztów. Pracownicy jednak dzięki temu tracą wiele przywilejów, m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego.

Nie można się więc dziwić, że coraz więcej młodych nie chce być wykorzystywanych przez pracodawców na umowach śmieciowych i otwiera własne firmy. Działalność gospodarcza daje pełną swobodę działania, możliwość samorealizacji oraz osobistego wyznaczania kolejnych ścieżek rozwoju. Nikomu się nie podlega, nie jest się trybikiem w korporacji. Działalność gospodarcza kusi, ale po okresie PRL-u Polacy przywiązani są również do etatów. Czy można to pogodzić i jednocześnie prowadzić działalność oraz być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę?

Działalność gospodarcza i etat: czy jest to legalne?

Oczywiście, chyba że w umowie o pracę pracodawca zastrzegł, że pracownik nie może prowadzić firmy. Takie umowy zdarzają się przede wszystkim w placówkach państwowych, np. w urzędach, gdzie pracownicy muszą mieć zgodę przełożonego na prowadzenie dodatkowej działalności, np. właśnie gospodarczej. W innych przypadkach przeciwwskazań nie ma.

Działalność  gospodarcza i etat: kto opłaca składki?

Wiele osób, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, boi się otworzyć własną działalność ze względu na brak wiedzy nt. opłacania składek do ZUS-u. Podstawowa wątpliwość brzmi: czy prowadząc firmę, muszę ponownie opłacać składki ubezpieczeń społecznych do ZUS-u, choć robi to za mnie pracodawca? Odpowiedź jest bardzo korzystna – nie muszę!

W takiej sytuacji dochodzi do zbiegu tytułów ubezpieczenia. Osoba prowadząca firmę obowiązkowo podlega ubezpieczeniu społecznemu z racji stosunku pracy. To oznacza, że mając działalność, nie ponosimy drugi raz kosztów, które poniósł już pracodawca. Nie trzeba więc opłacać składki ubezpieczenia społecznego oraz (w przypadku „dużego ZUS-u”) opłaty na Fundusz Pracy. Dzieje się tak jednak tylko wtedy gdy na etacie zarabiamy co najmniej tyle ile wynosi wynagrodzenie minimalne (w tym roku 1680 zł).

Co się dzieje w przypadku, kiedy dopiero otworzyliśmy firmę i należy nam się tzw. „mały ZUS”, czyli obowiązujące przez 24 miesiące niższe składki? Jeśli jesteśmy w tym czasie zatrudnieni na etacie, zwyczajnie nie płacimy tych niższych składek. Nie oznacza to jednak, że pozostają one w naszej puli jako niewykorzystane i kiedyś będziemy mogli je uaktywnić. Mimo że z nich nie korzystamy, ZUS nam je odlicza dokładnie tak samo, jakbyśmy z nich korzystali. Po 24 miesiącach więc tracimy do nich prawo, podobnie jak pozostali przedsiębiorcy.

Działalność  gospodarcza i etat: jakie składki muszę opłacać?

Prowadząc własną działalność i będąc jednocześnie zatrudnionym na etacie, trzeba jedynie odprowadzać składki zdrowotne. Każdy przedsiębiorca ma na to czas do 10. dnia każdego miesiąca. Jest jednak dobra wiadomość – część tych składek można odjąć od podatku dochodowego.

Jak widać, prowadzenie działalności gospodarczej przy jednoczesnym pozostawaniu na etacie ma swoje plusy. Pozwala m.in. spróbować sił na rynku z własnym biznesem, minimalizując przy tym ryzyko niepowodzenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

Więcej o poszczególnych składkach na dzień dzisiejszy można znaleźć tutaj http://poradnik.wfirma.pl/-etat-i-dzialalnosc-a-skladki-zus

dodany przez Justa, 05-05-2015 15:46:54

Witam. A co w przypadku jeśli jestem zatrudniony na połowę etatu a moje wynagrodzenie to najniższa krajowa?

dodany przez Dawid Chmielewski, 10-08-2015 07:22:00

Jedno nie przeszkadza drugiemu. Etat + własna firma bardzo się opłaca i jest możliwym. Szczególnie dla rokujących własnych pomysłów. Zrealizowaliśmy w ramach kup-czas już kilkadziesiąt takich projektów dla pomysłodawców. Zainteresowanych zapraszamy po szczegóły.

dodany przez dyr, 13-12-2016 00:11:55

Czy masz niezapłacone rachunki? Czy masz dług, który chcesz wyczyścić? Jesteś finansowo i musisz założyć firmę? Czy bank obrócił cię w wyniku złego kredytu? Nie martw się więcej jak Financial Advancement Services jest skłonny udzielić pożyczki na niskim poziomie stopa procentowa. Jeśli interesuje nas nasza oferta pożyczki i chcesz złożyć wniosek o pożyczkę, skontaktuj się z nami dzisiaj, odpowiadając na tę wiadomość lub po prostu wyślij nam e-maila na adres: mrsmartinaloanfirm01@outlook.com i skontaktuj się z nami na numerze whatsapp +919538413928

dodany przez mrs martina, 11-10-2017 10:49:54

TESTIMONY o tym, jak dostalem pozyczke, aby zaplacic moje rachunki Czesc wszystkim, Jestem imieniem Iwan Carlos, pisze to swiadectwo, poniewaz jestem bardzo wdzieczny za to, co zrobila globalna inwestycja dla mnie i mojej rodziny, kiedy myslalem, ze nie ma nadziei i ze moja rodzina znów bedzie zyla, pozyczajac nam pozyczke w tempie odsetek bardzo niski 2%. Cóz, szukalem pozyczki, zeby uregulowac swoje dlugi w ciagu ostatnich trzech miesiecy. Wszystko, co wiedzialem, bylo oszustwem i wzialem pieniadze, az w koncu znalazlem pozyczkodawce, Boga. Nigdy nie sadzilem, ze wciaz istnieja pozyczkodawcy autentycznych pozyczek w Internecie, ale ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu dali mi moja pozyczke, nie tracac zbyt wiele czasu, wiec jesli szukasz pozyczki w jakiejkolwiek kwocie, polecilbym ja na e-mail. email: investmentglobalfinace@gmail.com

dodany przez Mr Johnson, 18-10-2018 08:37:22