NIE TRAĆ DOCHODU

Kiedy kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, targa nią fala sprzecznych emocji. Radość i oczekiwanie na pojawienie się dziecka mieszają się z lękiem i ze strachem, czy poradzi sobie z ciążą i porodem oraz opieką nad noworodkiem. Obawom tym towarzyszy naturalny lęk dotyczący domowych finansów. A jeśli przyszła mama prowadzi własną działalność gospodarczą – zwiększa się on do niebotycznych rozmiarów, bowiem pojawia się dodatkowy strach dotyczący dalszej działalności firmy oraz zasiłku macierzyńskiego. Czy słuszny?

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza

To zależy od tego, czy ciężarna podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli tak, ma pełne prawo do urlopu macierzyńskiego, a w konsekwencji przysługuje jej zasiłek macierzyński. Do niedawna wystarczyło opłacić dwie składki przed porodem, aby mieć prawo do zasiłku – i to nawet całkiem wysokiego. ZUS przyjmuje bowiem do wyliczenia te kwotę, która od której była opłacana składka chorobowa. A kwotę wybiera sama ciężarna. Może być dowolna, jednak nie może przekroczyć 250 procent przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Od 1 stycznia 2015 roku wchodzą w życie zmiany. Wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie zależna od czasu opłacania składek oraz ich wysokości. To oznacza, że dłuższe prowadzenie działalności bardziej się opłaca. Przy krótkim opłacaniu składek zasiłek również zostanie przyznany, ale niski.

Jak to jest z tymi zasiłkami i urlopami macierzyńskimi?

Urlop macierzyński wynosi w Polsce w tej chwili 26 tygodni i przez cały ten okres przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości w wymiarze 100 procent podstawy. Po 26 tygodniach urlopu macierzyńskiego można skorzystać z urlopu rodzinnego, który wynosi również 26 tygodni. W tym czasie przysługuje zasiłek macierzyński w wymiarze 60 procent podstawy. Kobieta, która prowadzi działalność gospodarczą może sama zdecydować, czy chce przebywać na urlopie macierzyńskim czy wrócić do pracy. Zasiłek macierzyński będzie otrzymywała niezależnie od tego, jaką podejmie decyzję.

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza: jak go otrzymać?

Aby otrzymać zasiłek macierzyński należy dostarczyć do ZUS-u wniosek o przyznanie zasiłku. Jeśli kobieta jest jeszcze w ciąży powinna zaznaczyć przewidywaną datę porodu; jeśli zgłasza się po porodzie, musi z kolei dostarczyć akt urodzenia dziecka i zaświadczenie płatnika składek ZUS. Powinna zrobić to szybko, bowiem pierwszy zasiłek otrzyma w terminie 30 dni od złożenia dokumentów.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.